Ratunku, kot przestał załatwiać się do kuwety!
Koty są zwykle bardzo czystymi zwierzętami, ale czasami mogą mieć problemy z korzystaniem z kuwety. Jednym z najczęstszych problemów jest to, że kot sika poza kuwetą. Jest to frustrujące dla właściciela, ale istnieją sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem. Na początku możemy zastosować poniższe rady:
Sprawdź, czy kuweta jest czysta i dostępna
Upewnij się, że kuweta jest czysta i znajduje się w miejscu, gdzie kot może łatwo do niej dotrzeć. Koty czują instynktowną niechęć do korzystania z brudnej kuwety. Jeśli kuweta jest ukryta lub niedostępna jednocześnie, kot na bank poszuka lepszego miejsca do oddania moczu.
Sprawdź stan zdrowia kota- wykonaj niezbędne badania weterynaryjne
Jeśli kot nagle zaczyna sikać poza kuwetą, może to oznaczać, że ma jakieś problemy zdrowotne, takie jak infekcja dróg moczowych, struwity, ból w obrębie jamy brzusznej, cukrzyca, nadczynność tarczycy. Skontaktuj się z weterynarzem, aby przeprowadzić badania i wykluczyć wszelkie możliwe choroby.
Zmień kuwetę
Jeśli kuweta jest czysta i kot nie ma problemów zdrowotnych, możesz spróbować zmienić kuwetę. Upewnij się, że kuweta jest odpowiedniej wielkości dla twojego kota. Możesz również spróbować zmienić rodzaj żwirku na taki, który bardziej przypomina piasek (drobny żwirek bentonitowy lub roślinny).
Dodaj nowe kuwety
Jeśli kot nadal sika poza kuwetą, możesz stworzyć dodatkowe miejsca na toaletę. Postaw dodatkową kuwetę w innym, łatwo dostępnym, ale jednocześnie spokojny miejscu.
Sikanie poza kuwetą jest problemem, który można rozwiązać, chociaż czasami nie jest łatwo znaleźć przyczynę tego rodzaju zachowania. Jeśli proste metody zaradzenia problemowi nie skutkują, wtedy należy umówić się na indywidualną konsultację behawioralną.
Dlaczego warto zgłosić się do behawiorysty?
W praktyce kiedy kot zaczyna się załatwiać poza kuwetą, a ewentualne problemy zdrowotne zostały wykluczone, najlepiej od razu zgłosić się do behawiorysty. Certyfikowany koci behawiorysta z odpowiednim doświadczeniem pomoże uchwycić przyczynę problemu, który trapi naszego kota. Stworzy również indywidualny plan leczenia skrojony na potrzeby pacjenta i jego opiekuna. Korzyści, jakie płyną z indywidualnej konsultacji behawioralne są nie do przecenienia:
- dokładna diagnoza problemu, który dotyczy konkretnego osobnika- ogólne porady dostępne w Internecie są często nieskuteczne, bo opiekun nie wie, którą z nich zastosować do swojego zwierzęcia. W praktyce działa po omacku i szybko się zniechęca w obliczu niepowodzeń;
- oszczędność czasu- zamiast szukać przyczyny na własną rękę, otrzymujemy diagnozę i zalecenia, co oznacza, że możemy natychmiast wdrożyć stosowną terapię;
- oszczędność pieniędzy- opiekunowie często próbują samodzielnie poradzić sobie z problemem sikania poza kuwetą. Kupują więc rozmaite suplementy uspokajające, obroże, feromony. Zmieniają na oślep żwirki i różne modele kuwet. Tracą na tym nie tylko czas, ale i spore pieniądze. Tymczasem koci behawiorysta pomoże ograniczyć koszty poprzez skupienie się na zakupie naprawdę niezbędnych akcesoriów;
- pomoc w przypadku ponownego wystąpienia problemu- koci behawiorysta opiekuje się swoimi pacjentami długofalowo. To znaczy, że możemy liczyć na jego pomoc również w przypadku powrotu problemu;
- terapia behawioralna jako wzmocnienie farmakoterapii- terapia behawioralna zaordynowana przez behawiorystę jest niezbędnym dopełnieniem ewentualnej farmakoterapii zaleconej bez weterynarza. Współpraca tych dwóch specjalistów zapewnia holistyczną opiekę nad zwierzęciem, a tylko taka jest w stanie naprawdę mu pomóc.
Jeśli potrzebujesz pomocy doświadczonego behawiorysty, który pomoże Twojemu kotu na powrót „odnaleźć drogę do kuwety”- koniecznie do mnie napisz!